A Kóka Néptáncegyüttes gyermekcsoportként alakult 1985-ben a 4500 lelket számláló, népi hagyományait és kulturális értékeit őrző Pest megyei településen, Kókán.
Az eltelt idő alatt több száz gyermek ismerkedett meg a magyar néptánc alapjaival, s tanulta meg hagyományaink, népművészetünk tiszteletét. A tagok létszáma megközelíti a nyolcvan főt, amely három csoportban oszlik meg. Az óvodások és a kisiskolások a népdalokkal, játékokkal ismerkednek. A felső tagozatos csoport képezi a felnőtt táncegyüttes utánpótlását.
Az együttesi munka fontos részét képezi - a táncok elsajátítása mellett- a hiteles megjelenésre való törekvés. A legtöbb táncot eredeti viseletekben mutatjuk be, ezzel is hozzájárulva hagyományaink alaposabb, szélesebb körű megismertetéséhez. A folyamatosan bővülő repertoárnak köszönhetően az együttes tagjai állandó betekintést nyerhetnek a táncokhoz kötődő népi hagyományokba. A koreográfiák elsajátításakor az egyetemes magyar, illetve a Kárpát-medence teljes területét felölelő néptánckultúra megismerése játssza a főszerepet, a táncok tanításában vendégkoreográfusok is segítséget nyújtanak.
A felnőtt együttes folyamatos munkáját Laczkó Tibor tánckarvezető és táncos segíti, aki a tanítás mellett a viseletek beszerzésével, készítésével is hozzájárul az együttes szakmai sikereihez, munkájához.
Az együttes működéséhez Kóka Község Önkormányzata mint fenntartó biztosítja a próbalehetőséget a helyi művelődési házban. Ezen kívül támogatást a Kóka Kulturális Táncegyesület nyújt, de a tagok is komoly anyagi áldozatot vállalnak, hogy a szükséges feltételeket előteremtsék.
Az együttesnek elsősorban helyi és Pest megyei rendezvények biztosítanak fellépési lehetőséget. Több alkalommal vett részt hazai minősítő fesztiválon, többek között Hajdúböszörményben, ahol 2008-ban minősült eredményt ért el.
A kókai táncosok számos európai fesztiválon is eredményesen képviselték a hazai hagyományokat, népdalt, népviseletet, és öregbítették a magyar tánckultúra hírnevét.
Egy ilyen fesztiválnak köszönhetően az olaszországi Minturno és Kóka néptáncegyüttese között igazi barátság alakult ki, melynek eredményeképpen 2013-ban a két település testvérvárosi kapcsolatot épített ki egymással.
Az együttes több alkalommal részesült elismerésben:
1996-ban Pest Megye Önkormányzata Pest Megye Művészetéért díjjal tüntette ki.
2005-ben, fennállásának 20. évfordulója alkalmából a Pest Megyei Népművészeti Egyesület a Pest Megye Népművészetéért díjat adományozta.
2015-ben, megalakulásának 30. évfordulójára Kóka Község Önkormányzata a Kóka Községért kitüntető címet adományozta az együttesnek
Az együttes gyermekcsoport művészeti vezetője: Szívós István
Az együttes felnőttcsoport művészeti vezetője: Szívós István
Műsoron lévő koreográfiák:
- Bodrogközi táncok
- Dél-alföldi táncok
- Kalocsai táncok
- Madocsai táncok
- Magyarbődi táncok
- Marossárpataki táncok
- Mérai táncok
- Rimóci táncok
- Sárközi táncok
További információ Facebook oldalunkon.